اتاق مخفی ساختمان

واژه اتاق امن را در کشور ما به سه معنا می‌توان بیان کرد که شامل:

الف. اتاق امن  ( safe room )

ب. پنیک روم ( panic room )

ج. اتاق مخفی  ( hidden room )

هر یک از موارد بالا کاربردی خاص دارند ولی بعضی مواقع می‌توان آنها رانیز با هم ترکیب کرد که بیشتر کارهای ما چنین می‌باشد.

در مورد عنوان اول یا همان اتاق امن (safe room) باید گفت در کشور ما این واژه بیشتر به معنای امنیت در زمان زلزله و جان پناه بیان شده است.

در مورد عنوان دوم که کمتر آن را شنیده‌ایم یعنی پنیک روم (panic room) اتاقیست که در زمان اضطرار وترس از آن استفاده می‌شود .

مورد سوم یا همان اتاق مخفی امن (hidden room) مکانی است در جایی از خانه بطور مخفی و دور از انتظار افراد غیر ساکن در آن خانه ،که هیچگونه نشانه‌ای از درب در ورودی اتاق مخفی نمی‌بینید یا خیلی سخت می‌‌توان متوجه شد که درب یا اتاقی وجود دارد.

در موارد انجام شده توسط گروه رامن بطور معمول مورد دوم و سوم ترکیب شده وبه انجام رسیده است.

اتاق امن

تصویر بالا نمونه اجرا شده یک اتاق مخفی داخل ساختمان مسکونی در شمال تهران می‌باشد که تلفیقی از اتاق مخفی ، اتاق امن ، پنیک روم و یک اتاق خزانه (گاو صندوق) می‌باشد ، با توجه به اینکه مکان این اتاق بایستی مخفی باشد در انتخاب محل قرارگیری روی پلان معماری نیاز به ریزبینی بیشتریست .

این درب با وزنی نزدیک به یک تن و بصورت چند لایه توسط  ورقهای فولادی با قطرهای مختلف ساخته شده و داخل آن نیز با بتون پر شده و دارای مکانیزم قفل برقی با 9 شفت متحرک برقی در سه وجه روی بازشو درب و 5 شفت  ثابت می‌باشد که به هنگام بسته شدن داخل چهارچوب درگیر و قفل می‌شوند.

سیستم بازشو درب بصورت کدینگ( اثر انگشت ، آی پرینت یا تگ کارت) می‌باشد که از یک سیستم الکتروهیدرولیک  با قدرت بالا(به دلیل وزن زیاد درب) بهره می‌برد.

اتاق مخفی

تجهیزات داخل اتاق برحسب سلیقه کارفرما می‌تواند متفاوت باشد ولی بطور معمول تجهیزاتی مانند پوش باتن امرجنسی ، شستی باز و بسته شدن درب ، اینترکام داخلی ، برق اضطراری ، خط تلفن ثابت ، دوربین مدار بسته و مانیتور مربوطه، سیستم تهویه ، سیستم اکسس کنترل ، تابلوهای مدار فرمان در دو سطح دسترسی و تابلو سوییچینگ برق اضطراری در این مکان قرار دارد.

میزان اطمینان به باز شدن درب در این سیستم بسیار بالاست و برای باز شدن قفل درب از دو مکانیزم بازشو برقی الکترومکانیکی ، یکی به صورت مکانیزم اصلی و دیگری به عنوان رزرو در نظر گرفته شده است.استفاده از تجهیزات برقی و مکانیکی اروپایی یکی از دلایل این میزان اطمینان است.

دیوارهای اتاق امن نیز از بتون مسلح ساخته شده است وتمام موارد ایمن بودن در نظر گرفته شده است.

همانطور که در عکس می‌بینید روی درب از آیینه وقاب چوبی استفاده شده است. بجز این طرح موارد دیگری همچون سنگهای بوک مچ ، تابلو نقاشی ، کاشی و مواردی از این دست می‌توان اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *